wtorek, 14 stycznia 2014

Agama brodata

Nazwa polska: Agama brodata

Nazwa łacińska: Pogina vitticeps

Nazwa angielska: Central Bearded Dragon, Inland Bearded Dragon




Pogona vitticeps naturalnie zamieszkuje obszary Australii. Jest jednym z najbardziej popularnych gatunków wśród hodowców jaszczurek. Spowodowane jest to przede wszystkim jej przyjaznym usposobieniem i łatwością oswojenia, jak również stosunkowo umiarkowanym wymaganiom utrzymania.

INFORMACJE PODSTAWOWE:

Długość życia: 10 – 12 lat

Rozmiary: do 55 cm długości

Pokarm: mieszany z przewagą zwierzęcego (60-70%)
  •  Świerszcze, karaczany (uważać należy na mączniki, które mogą stanowić wyłącznie uzupełnienie diety. Posiadają one bowiem chitynowy pancerz, który często jest przyczyną zaczopowania jelit u tego gatunku. Zawierają również dużo tłuszczu, stąd też można je wyeliminować z diety naszego gada)  
  • Należy dbać o to, aby dieta naszego smoka byłą urozmaicona. Zapewni to normalny apetyt zwierzaka oraz zapobiegnie niedoborom witamin i minerałów
  • Ważne jest również, aby dostosować częstość karmienia do rozmiarów osobnika (młode dwa razy dziennie, dojrzałe co 2 dni)
  •  W przypadku żywego pokarmu miejmy na uwadze, aby owady karmowe nie były zbyt duże – mogą bowiem wyrządzić krzywdę zwierzakowi, a ponadto zwiększa to skłonność do zwracania treści pokarmowej.
  •  Unikamy roślin zawierających szczawiany!


Suplementy: witaminy nie częściej niż 2 razy w tygodniu, wapń co 4 dni (przy stałym dostępie do światła UVB)
  • ·         Najłatwiejszym sposobem jest oprószenie żywej karmówki preparatem witaminowym


Oświetlenie: konieczna żarówka UVB 10% (Niezbędny element pozwalający gadom na syntetyzowanie wit D3, dzięki czemu możliwe jest przyswajanie wapnia do rozwoju kości. Należy pamiętać, że żarówki te trzeba zmieniać co około pół roku; mimo, że świeci ona dłużej, traci jednak swoje właściwości)

Temperatura utrzymania:
  • ·         Na wyspie grzewczej ~40°
  • ·         Średnio 27-29°
  • ·         W nocy 20°

Przy instalacji żarówek grzewczych należy pamiętać o odpowiedniej wysokości i zabezpieczeniu ich przed dostępem gada, aby nie doszło do oparzeń.

Wilgotność: 50-60%

Aktywność: dzienna

Terrarium:

  •  Dla kilku osobników: 150x80x80
  • Dla jednego osobnika: 120x50x80

Warto pomyśleć wcześniej o tym, czy w przyszłości będziemy chcieli powiększyć naszą hodowlę. Ważne jest to, aby w przypadku wyboru dużego terrarium dla jednego osobnika, po jego nabyciu początkowo ograniczyć przestrzeń. Może się on bowiem czuć zagubiony. Przydatny może okazać się zwykły karton, którym przedzielimy terrarium. Pamiętajmy jednak o odpowiednim rozmieszczeniu żarówek!

Podłoże:

Kostka kokosowa/bukowa, piasek, kora, ręczniki papierowe (przy świeżo nabytych osobnikach, gdy nie zostało przeprowadzone jeszcze badanie kału)
Dostępne są różne rodzaje, jednak nie sposób wybrać jednoznacznie najlepszego. Każdy bowiem ma zarówno wady jak i zalety. Należy więc dobrać podłoże do wielkości naszej agamy, jej usposobienia (czy nie ma tendencji „podjadania” piasku).

Ubarwienie

Zwykle mamy do czynienia z osobnikami o odcieniach szarości - Classic. Istnieje jeszcze wiele odmian barwnych, które zostały wyhodowane drogą krzyżowania i wielopokoleniowej selekcji: Yellow, Red, Orange, Citrus, Sandfire, Redflame itp.


Opracowała: Katarzyna Rotkiewicz